Kiedy należy udać się do endodonty?

Kiedy należy udać się do endodonty?

Endodoncja to dziedzina stomatologii, trudniąca się chorobami miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Specjalistą, który przeprowadza kuracje w tym zakresie, jest endodonta. W dużym uproszczeniu są to zabiegi leczenia kanałowego, zaliczane do procesów nieodwracalnych, na które lekarz decyduje się w ostateczności. W jakich sytuacjach należy udać się do takiego specjalisty? Podpowiadamy.

Endodonta – kim jest i jakie choroby leczy?

Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, endodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu kanałowym zębów. Rolą takiego zabiegu jest uniknięcie usunięcia chorego zęba, czyli ekstrakcji. Leczenie kanałowe to niewątpliwie skomplikowana procedura medyczna, wymagająca zarówno obszernej wiedzy, jak i wykorzystania specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wiele profesjonalnych klinik stomatologicznych, w tym m.in. Fabdent (sprawdź ofertę tu: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/co-to-jest-leczenie-kanalowe/), jest wyposażonych w szereg nowoczesnych sprzętów, usprawniających wykonywanie tego typu zabiegów.

Kiedy konieczna jest wizyta u endodonty?

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu z zakresu endodoncji lekarz stomatolog podejmuje najczęściej wtedy, gdy stwierdzi nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Wówczas konieczne jest leczenie kanałowe, będące ostatnim ratunkiem dla zaatakowanego przez próchnicę zęba, zapobiegające jego ekstrakcji. Do takiej sytuacji może dojść zarówno w przypadku nieleczonej próchnicy lub niewłaściwie przeprowadzonej kuracji. Nieprawidłowe oczyszczenie zęba przed wykonaniem wypełnienia sprawia, że zmiany nie są widoczne tzw. gołym okiem. Dopiero w sytuacji, gdy pojawia się opuchlizna, a pacjent cierpi z powodu silnego bólu, na jaw wychodzą poprzednie zaniedbania, a rozwinięcie choroby może potwierdzić zdjęcie RTG. W tym wypadku tradycyjne leczenie nie jest już wystarczające, a jedynym wyjściem z głębokiej próchnicy jest właśnie zabieg endodontyczny. Co więcej, pozostałe wskazania to tego typu kuracji to również:

W przypadku wyżej wymienionych objawów, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Należy pamiętać jednak o tym, że tego typu sytuacji można uniknąć, a pomogą w tym regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty, bieżące leczenie ubytków i właściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli jednak pojawi się taka konieczność, warto skorzystać z pomocy prawdziwych fachowców, których niewątpliwie nie brakuje we wspomnianej wcześniej klinice Fabdent.