Spis treści
Przy anginie ropnej, oprócz silnego bólu gardła zazwyczaj występuje też gorączka, nalot na gardle, obrzęk migdałków oraz powiększenie węzłów chłonnych. Jak łagodzić ostry ból gardła wywołany anginą?
Jak leczyć ból gardła przy anginie?
Z uwagi na fakt, że angina jest chorobą powodowaną przez bakterie, w leczeniu bólu gardła szczególnie pomocne są leki posiadające właściwości przeciwbakteryjne. A jedynie wybrane preparaty takowe wykazują. Można wówczas zastosować lek z chlorchinaldolem (Chlorchinaldin). Pastylkę można ssać co 1-2 godziny. Skuteczne są też preparaty z chlorheksydyną. Substancja ta dostępna jest w postaci pastylek do ssania, płynów do płukania gardła oraz aerozoli: https://aptekadlarodziny.pl/spray-na-bol-gardla.html. Działa ona bakteriobójczo i grzybobójczo. Przykładowe preparaty z chlorheksydyną to Gardimax Medica i Sebidin Plus.
Działanie bakteriobójcze i grzybobójcze posiada także alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, który można znaleźć w pastylkach Strepsils, Inovox Express czy tabletkach Neo-angin. Można je stosować co 2-3 godziny. Przy anginie na ból gardła dobrze powinny sprawdzić się też tabletki z ambazonem (Faringosept), które obecnie nie są już tak popularne jak dawniej.
Właściwości przeciwbakteryjne posiada też dichlorowodorek oktenidyny. Jednak pastylki z tą substancją aktualnie dostępne są jedynie na podstawie recepty.
Angina – co na ból gardła stosować?
Przy silnym bólu gardła warto pamiętać też o płynach do płukania: https://aptekadlarodziny.pl/plyny-do-plukania-gardla.html. Można sięgnąć po płyn z substancją przeciwzapalną i przeciwbólową, taki jak np. Diclostim czy Glimbax. Ulgę przyniesie też płyn ze wspomnianą już chlorheksydyną (np. Corsodyl).
Jeśli ból gardła jest bardzo silny i jedynie nieznacznie poddaje się działaniu pastylek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania, można też zastosować doustny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Przy bólu gardła można sięgnąć po ibuprofen lub diklofenak. Jeśli leki te są przeciwwskazane u danego pacjenta, alternatywą jest paracetamol. Jego działanie jest jednak słabsze. Można też zastosować leki łączone na przeziębienie i grypę: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-przeziebienie-i-grype.html, w których znajduje się kilka substancji aktywnych. Działają one jednocześnie na wiele objawów infekcji. Warto dobierać je kierując się obecnością konkretnych objawów. Leki te dostępne są w postaci tabletek oraz saszetek z proszkiem do rozpuszczenia Daje to możliwość wyboru leku zgodnie z preferencjami chorego.