tabletki

Bezpieczeństwo leków uspokajających dostępnych bez recepty

Leki uspokajające bez recepty są stosowane dość często, ponieważ powszechnie uważa się je za bezpieczne i skuteczne. Jak długo można przyjmować tabletki na uspokojenie bez recepty? Czym różnią się od leków uspokajających dostępnych na receptę?

Leki uspokajające bez recepty – czy są bezpieczne?

W preparatach na uspokojenie bez recepty znajdują się surowce pochodzenia roślinnego, adaptogeny, a nierzadko również magnez i witaminy z grupy B. Istotną zaletą ziołowych tabletek uspokajających jest stosunkowo wysokie bezpieczeństwo ich stosowania. Preparaty te są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów i rzadko powodują wystąpienie działań niepożądanych. Nie działają też uzależniająco. Jest to znacząca różnica i przewaga w stosunku do leków uspokajających na receptę. Środki te mają wysoki potencjał uzależniający i znaczne ryzyko działań niepożądanych.

Szeroki wybór tabletek na uspokojenie można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-uspokojenie.html. Obecne są tam preparaty ułatwiające wyciszenie się i rozluźnienie w postaci tabletek, kapsułek czy też kropli. Ziołowe leki uspokajające najczęściej przeznaczone są dla osób dorosłych oraz nastolatków powyżej 12. roku życia. Choć środki te powszechnie uważane są za bardzo bezpieczne, warto mieć na uwadze, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami lub ziołami. Ziołowych tabletek na uspokojenie nie zaleca się łączyć z innymi lekami uspokajającymi lub nasennymi. Może to bowiem skutkować nasileniem efektu sedatywnego (uspokajającego). W liczne interakcje może wchodzić dziurawiec. Dodatkowo, zwiększa on wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. W okresie jego przyjmowania należy więc bezwzględnie unikać opalania.

Tabletki uspokajające – jak długo można je bezpiecznie stosować?

Leki uspokajające bez recepty dla dzieci: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-uspokojenie-dla-dzieci.html i dorosłych najczęściej zaleca się stosować nie dłużej niż kilka tygodni bez konsultacji z lekarzem. Przy niektórych preparatach znajduje się informacja dotycząca długości terapii. Należy przestrzegać rekomendowanego okresu leczenia. Jeśli po upływie tego czasu odczuwane dolegliwości nie ustąpiły i pacjent nadal odczuwa potrzebę stosowania leku na uspokojenie, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Choć tabletki na uspokojenie bez recepty nie uzależniają i są stosunkowo bezpieczne w stosowaniu, nie oznacza to, że można z nich korzystać w sposób ciągły. Nie eliminują one bowiem przyczyny problemu, a jedynie maskują pojawiające się objawy.